Polecamy...

Aloes w służbie Twojego organizmu

16 sierpnia 2018

Aloes to roślina, którą wszyscy doskonale znamy. Jest ona powszechnie spotykana, a za sprawą jej niesamowitych właściwości można znaleźć ją w składzie wielu kosmetyków czy leków. Trudno jest się temu dziwić – jej zbawienny wpływ na ludzki organizm znany i doceniany był już w czasach starożytnych. Dziś powszechnie uważa się, że jest to jedna z najbogatszych w substancje czynne roślin na świecie.

W przyrodzie aloes występuję w około 400 gatunkach. Wśród ich istnieje około 20, które posiadają udowodnione właściwości prozdrowotne. Aloes zwyczajny jest najpopularniejszym gatunkiem tej rośliny. To właśnie on cieszy się tak wielką sławą. Udowodniono również, że w niektórych regionach świata – szczególnie na Bliskim Wschodzie – w celach leczniczych był on wykorzystywany nawet 5000 lat temu. Roślina ta może być przeznaczona zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Nie jest też wymagająca w hodowli, choć oczywiście trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Aloes który nadaje się do użytku powinien wcześniej dojrzewać przez około 3 lata.

Wielu ludzi obawia się szkodliwego działania aloesu. Tak naprawdę większość opinii na ten temat nie ma żadnych podstaw. Realne jest jedynie zagrożenie wywołania reakcji alergicznych, choć nie dotyczy to oczywiście wszystkich osób. Dodatkowo takie reakcje są wywoływane tylko w skórce aloesu, na które musimy uważać. Przyczyną są tu substancje zawarte w skórce, które w środowisku naturalnym mają odstraszać od rośliny potencjalnych wrogów. My jednak potrzebujemy samego miąższu aloesu. To właśnie w nim zawarte są wszystkie dobroczynne składniki tej rośliny. A trzeba przyznać, że to bogactwo jest naprawdę ogromne. Lista substancji czynnych zawartych w aloesie jest imponująca – właśnie dlatego roślina ta może służyć na tak wiele sposobów.

składniki aloesu

W aloesie znajdziemy szereg cennych dla naszego organizmu minerałów. Jest to między innymi cynk, żelazo, magnez, potas, chrom, fosfor i wapń. Jeśli chodzi o witaminy, to aloes zawiera przede wszystkim wszystkie witaminy z grupy B. Występowanie witaminy B12 jest czymś bardzo rzadkim wśród roślin, co tym bardziej czyni aloes wyjątkowym. Oprócz tego znajdziemy tu znaczne ilości witaminy C oraz kwasu foliowego.

Inne substancje obecne w aloesie można podzielić według ich działania. Te, które mają działanie przeciwbólowe to lupeol oraz mleczan magnezowy. Działanie przeciwbakteryjne wykazuje kwas cynamonowy i związki siarkowego. Za działanie przeciwzapalne odpowiada bradykinaza i kampesterol. W aloesie znajdziemy do tego inne grupy składników. Enzymy, do których zaliczamy peroksydazę, cellulazę, oksydazę, katalazę i kilka innych. Wśród antrachinonów i pochodnych można wymienić między innymi antranol, antracen czy barbaloinę. Znajduje się tu również aloina i emodyna, substancje, które mogą wywoływać niepożądane efekty. Można ich uniknąć korzystając wyłącznie ze świeżego miąższu.

Swoje skuteczne działanie aloes zawdzięcza także ligniną, z których najważniejsza jest celuloza. To właśnie dzięki tym substancjom aloes może wnikać głęboko w strukturę skóry i działać na jej tkanki.

To może Cię zainteresować