Polecamy...

Aloes – jakie posiada właściwości?

16 sierpnia 2018

Aloes jest jedną z najbardziej dobroczynnych roślin. Może on zaoferować każdemu z nas mnóstwo różnych właściwości, dzięki którym doskonale wpływa na nasze zdrowie i wygląd zewnętrzny. Trudno byłoby nawet w skrócie wymienić wszystkie możliwe zastosowania tej wyjątkowej rośliny. Z jednej strony zawiera wiele substancji odżywczych, które mogą pomagać nam w dbaniu o swoje zdrowie i w leczeniu szeregu dolegliwości. Dodatkowo świetnie sprawdza się w pielęgnacji całego ciała. Przyśpiesza też gojenie ran i wspomaga regenerację tkanek skóry w przypadku różnych obrażeń. Można stosować go w przypadku cery trądzikowej lub w leczeniu niektórych chorób skóry. Aloes sprawdza się też w leczeniu chorób dziąseł i zębów.

Warto oczywiście pamiętać, że nie istnieje na świecie żaden magiczny środek który byłby w stanie w jednej sekundzie uleczyć każdą chorobę czy ranę. Również w przypadku aloesu konieczne jest dłuższe i regularne stosowanie. W żaden sposób nie umniejsza to jednak wysokiej skuteczności tej rośliny.

Przy stosowaniu aloesu warto również uważać na ewentualne reakcje alergiczne. Miąższ tej rośliny z reguły nie wywołuje takich efektów, choć oczywiście mogą się one przytrafić. Z drugiej strony trzeba uważać na aloinę, substancję zawartą w liściach aloesu. Ponieważ pełni ona w roślinie funkcje ochronne, może wywoływać niepożądane reakcje skórne.

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie świeżego miąższu z aloesu do codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Uzyskanie miąższu nie jest trudne. Znajduje się on w liściach rośliny. Należy delikatnie odłamać lub uciąć liść, a następnie wybrać z jego wnętrza łyżeczką świeży miąższ.

miąższ aloesowy

Świeży miąższ z aloesu może być świetnym dodatkiem przy wielu zabiegach pielęgnacyjnych. Sprawdzi się na przykład jako składnik maseczki do twarzy. Wystarczy nałożyć go na skórę i delikatnie rozprowadzić; delikatność i ostrożność jest wskazana również przy zdejmowaniu go z twarzy. Aloes posiada wiele składników odżywiających skórę i nadających jej świeży wygląd. Warto jednak pamiętać, że roślina chłonie wilgoć, przez co po nałożeniu skóra może stać się dość napięta. Najlepiej jest połączyć taki okład z nałożonym później olejkiem nawilżającym.

Aloes posiada też dobroczynny wpływ na nasze włosy i możemy go wykorzystać przy ich pielęgnacji na różne sposoby. Miąższ z aloesu jest dobrym dodatkiem do standardowego szamponu, szczególnie jeśli dany produkt jest za mocny dla naszych włosów. Wystarczy wymieszać szampon z miąższem i delikatnie rozcieńczyć całość wodą. Aloes ma podobne zastosowanie w przypadku innych kosmetyków do włosów, jak rozmaite maseczki i odżywki.

Z pomocą aloesu można skutecznie zadbać o paznokcie. Poleca się go szczególnie osobom, które cierpią z powodu słabych i łamliwych paznokci. Dobrym pomysłem jest regularne wcieranie w nie miąższu, co pozwala na znaczne ich wzmocnienie.

Z aloesu warto korzystać w przypadkach różnych ran i podrażnień skórnych. Może być wówczas stosowany punktowo, jedynie w miejscu podrażnionym. Świetnie sprawdza się jako środek na pojawiające się niespodziewanie pryszcze.

To może Cię zainteresować